LED diody: V úsporách bezkonkurenčně vede, ušetří více než polovinu spotřeby úsporné zářivky. Předčí konkurenci i v životnosti, ta začíná na 50 000 hodinách provozu. Nevadí jim časté vypínání a zapínání. Zatím se ve svítidlech využívají jen zřídka, většímu rozšíření bránila vyšší cena, to chceme změnit, proto jsme tu pro Vás – LED SVÍTIDLA zde.
Jak fungují: takzvané LED (Light Emitting Diode - diody vytvářející světlo) jsou vlastně polovodičové destičky, které mění elektrický proud na světlo. Jsou to svítidla budoucnosti, jejich éra právě začíná.
Výhody: mají extrémně dlouhou životnost - donedávna se uvádělo 20, nyní je to až 50 000 hodin svícení, což odpovídá například 24 letům svícení šest hodin denně, malé rozměry, velmi nízkou spotřebu a jsou dostupné v různých barvách, nevadí jim časté vypínání a zapínání, minimální, resp. nulová údržba, vysoká odolnost proti otřesům, nárazům i vůči chladu, žádné infračervené a ultrafialové záření, vysoká účinnost, téměř žádné vyzařované teplo, představují bezkonkurenčně nejvýhodnější světelné zdroje
Nevýhody: zatím vyšší cena jen u velmi výkonných LED zdrojů.
Použití: dosud se používaly téměř výhradně do lampiček k bodovému osvětlení zde nebo pro trvalé osvětlení chodeb a průchodů či cyklosvítilen zde. Nově se objevují na trhu i LED ve tvaru klasické žárovky zde.
Přepočet: 2W LED žárovka odpovídá 25 W žárovce, špičkové 4W typy nahradí 40W žárovku.

Úsporné zářivky: K provozu potřebuje až o 80 procent méně energie než žárovka. Pořizovací cena je vyšší, počítá se ve stokorunách, ale vrátí se na nižších účtech zpravidla do jednoho roku (podle intenzity svícení). Navíc cena i u kvalitních "úsporek" v obchodech klesá s tím, jak výrobcům roste obrat. Mají dlouhou životnost, ty nejkvalitnější vydrží až 15 krát déle než žárovka. Nehřejí tolik jako žárovky, do svítidla určeného pro 60 wattů je proto možné umístit i úspornou alternativu "stovky". Vzhledem k technologii jsou větší než klasické žárovky, do některých světel se proto nevejdou. Nevýhodou bývá tam, kde se svítí krátkodobě, pomalejší náběh, kdy po rozsvícení zářivka dává několik desítek sekund kalné světlo. Čím kvalitnější zářivka, tím je náběh kratší. Obsahují rtuť, proto je třeba s nimi zacházet opatrně a po ukončení životnosti je nerozbité odevzdat k recyklaci. Do komunálního odpadu úsporné zářivky rozhodně nepatří ÚSPORNÉ ŽÁROVKY E14 zde a E27 zde.
Jak fungují: v zářivce jsou páry rtuti, při průtoku proudu v nich vzniká elektrický výboj. Výsledkem je ultrafialové záření, jež je následně ve vrstvě luminoforu, nanesené na vnitřní stěnu trubice, přeměněno na světlo.
Plusy: dlouhá životnost - 6 až 15 000 hodin, tedy asi šestkrát až patnáctkrát delší než u běžné žárovky. Také lépe svítí: je asi čtyřikrát až pětkrát účinnější, a tedy uspoří až 80 % energie při stejné hladině osvětlení. Současným kvalitním zářivkám na rozdíl od dřívějších typů nevadí časté vypínání a zapínání, mají výdrž 100 až 600 tisíc zapnutí a vypnutí.
Mínusy: kromě vyšší ceny (vrátí se díky úsporám energie a delší životnosti) je slabinou některých zářivek doba, než naběhnou na plný výkon - u některých starších typů až dvě minuty. Některé se také nehodí do míst s nízkými teplotami: déle nabíhají a mají nižší svítivost. "úsporky" jsou méně šetrné vůči životnímu prostředí, obsahují jedovatou rtuť. Použití: ideální jako hlavní zdroj světla do všech místností, kde svítíte déle než několik minut denně. Mají buď klasický závit E27 a E14, nebo nástrčné patice pro použití ve stolních svítilnách a malých stropních a nástěnných svítidlech.
Přepočet: 100W klasické žárovce odpovídá 21W až 23W kompaktní zářivka.

Halogenové žárovky: Má stejné světlo jako žárovková klasická. Její provoz je ve srovnání se žárovkou o třetinu levnější, životnost je dvojnásobná. Pořizovací cena je ve srovnání s úspornými zářivkami nízká, pohybuje se okolo 50 Kč. Okamžitě po zapnutí svítí na maximum, hodí se proto i do koupelny nebo na schodiště, kde delší doba nabíhání úsporných zářivek obtěžuje. Pozor na provozní teplotu, halogenová žárovka se rozžhaví stejně jako ta klasická – SVÍTIDLA ZÁŘIVKOVÁ zde.
Jak fungují: na stejném principu jako klasická žárovka - světlo vzniká pomocí elektrického proudu, který rozžhaví jemný drátek - náplň v baňce je jiná, halogenová žárovka je efektivnější.
Plusy: jsou menší a o 30 % úspornější než obyčejné žárovky a mají dvakrát delší životnost. Jejich světlo je velmi jasné a působí přirozeně. Kvalita světla se nemění po celou dobu životnosti.
Mínusy: při svícení vzniká mnohdy velké teplo, nehodí se tedy všude (do nábytku, pod sádrokartonové podhledy). Oproti úsporným zářivkám je životnost nižší a spotřeba proudu vyšší.
Použití: jsou vhodné ke krátkodobějšímu svícení a všude tam, kde potřebujete mít okamžitě maximální světlo. Do lampiček na čtení, do bodových světel k zrcadlům v koupelně, ale i k plošnému osvětlení stěn.
Přepočet: 100W klasické žárovce odpovídá 70W halogenová.

Klasické žárovky: Na světlo se přemění pouze osm procent energie Její životnost je okolo 1000 hodin svícení. Nízká pořizovací cena vysokou spotřebu nevyváží. Všude, kde se svítí více než pár minut denně, na ní začnete prodělávat už po pár měsících.


Přejít nahoru